Bez kategorii

Jak wybrać system WMS

Co to jest WMS?

WMS jest magazynowym systemem informatycznym, dzięki któremu możliwe jest sprawne zarządzanie ruchem poszczególnych produktów w magazynie. System jest bardzo częstym narzędziem wykorzystywanym do koordynowania prac na terenie magazynu, ponieważ usprawnia on wszelkiego rodzaju procesy w nim zachodzące, głównie dzięki dostarczaniu kluczowych informacji dla operatorów. WMS ma za zadanie optymalizować pracę magazynu; rejestrować i monitorować wszystkie zdarzenia magazynowe, takie jak przyjęcie towaru, jego składowanie, kompletacja, weryfikacja, oraz wydanie. Wszystko to ma na celu zminimalizowanie czasu, którzy klienci muszą przeznaczyć na realizację zamówień.

Jak_wybrać_system_WMS
Jak wybrać system WMS

W czym pomaga system WMS

Dzięki WMS wszystkie operacje przebiegają szybko i co najważniejsze- bezbłędnie, eliminując prawdopodobieństwo pojawienia się niespodziewanych problemów, zwłaszcza podczas skomplikowanych i złożonych operacji logistycznych, umożliwiających nieograniczony przepływ towarów. Firmy zajmujące się logistyką, najczęściej wykorzystują system WMS(magazynowo-handlowy) jako wsparcie dla systemu zarządzającego (magazynowego) ERP. Dzięki integracji wymienionych systemów możliwa jest wymiana danych, która jest oparta o taki sam standard przesyłanych informacji. Takie rozwiązanie pozwala na obsługę zróżnicowanych danych w kilku podsystemach informatycznych.

Sprawdź Ile kosztuje system WMS

Jak wybrać system WMS

Wybór systemu WMS oraz jego implementacja bez wątpienia stanowi istotny krok w rozwoju całego przedsiębiorstwa. Takie oprogramowanie magazynowe może przyczynić się do usprawnienia praktycznie każdego aspektu działania danego obiektu. Decyzja w sprawie wyboru odpowiedniego WMS powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana pod każdym względem. Najlepiej sprawdzi się opracowanie rzeczywistego planu działania i postępowanie zgodnie ze wszystkimi założeniami. Każda firma prosperuje inaczej, wykorzystuje inne metody rozplanowania powierzchni, lub inne schematy prowadzenia dzielności, dlatego każdy przypadek jest bardzo indywidualny i potrzebuje odpowiednio dopasowanego rozwiązania magazynowego.

Zobacz jak przygotować magazyn do pracy z systemem WMS

Wybór systemy WMS – analiza

Aby wybrać WMS warto zacząć od przeanalizowania będącego w użyciu oprogramowania. Istotne jest, aby dowiedzieć się, czy dane oprogramowanie zapewnia przedsiębiorstwu wszystkie niezbędne funkcje. Taka analiza pozwoli określić, czy system wymaga całkowitej zmiany oprogramowania, lub jedynie aktualizacji poszczególnych funkcji. Następnie rozważ rozdzielenie wszystkich zadań pomiędzy sprawdzonych specjalistów- będzie to niezwykle pomocne podczas całego procesu implementacji WMS. Przeprowadź dokładną i szczegółową analizę wszystkich potrzeb przedsiębiorstwa, a także celów, które zrealizujesz w przyszłości. Dzięki temu będziesz w stanie precyzyjnie określić i przedstawić wszystkie najważniejsze elementy swojej analizy, a potencjalni dostawcy nowego oprogramowania będą mogli lepiej dostosować się do omówionych wymagań. Następnie należy zapoznać się z dostępnymi oprogramowaniami, również za pomocą wersji demonstracyjnej danego WMS. Po przetestowaniu takich wersji oprogramowań konieczne jest spotkanie z wybranymi dostawcami. Będzie to doskonała okazja, aby uzyskać więcej dodatkowych informacji i poznać dokładny sposób funkcjonowania produktu. Pamiętaj, że wybierając odpowiedni system WMS, będziesz w stanie osiągnąć wszystkie cele dotyczące danego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *