Bez kategorii

Ile kosztuje system WMS

System WMS (Warehouse Management System) to oprogramowanie, który w dużej mierze usprawnia zarządzanie procesami magazynowymi. Wiele firm, w których magazyn jest integralną częścią działalności, boryka się z problemami polegającymi na braku koordynacji pomiędzy takimi etapami jak przyjęcie towaru, identyfikacja go w magazynie czy wysyłka towaru. Bo zminimalizować problem związany z trwonieniem czasu, energii pracowników i pieniędzy, warto zainwestować w system WMS, który umożliwia integrację wszystkich tych procesów. W jakich firmach przyda się system WMS? Jakie są główne funkcjonalności systemu WMS? Ile kosztuje wdrożenie takiego rozwiązania w swojej firmie?

Dla kogo system WMS może być wartościowym narzędziem? 

     Zintegrowane narzędzie, jakim jest WMS, może okazać się niezbędne we wszystkich firmach, w których zachodzi potrzeba posiadania i obsługi procesów magazynowych. Dotyczy to szczególnie firm z branży transportowej, logistycznej, spedycyjnej, ale też firm handlowych oraz produkcyjnych. Zarządzanie dużą liczbą przesyłek, koordynacja centrów logistycznych oraz sprawne reagowanie na potencjalne problemy i niestandardowe zdarzenia może być kłopotliwe, bez wsparcia nowoczesnego oprogramowania. WMS dostarcza nam rozwiązań, dzięki którym procesy magazynowe będą realizowane w niespotykanym wcześniej czasie i z satysfakcjonującą jakością i niezawodnością.

Jakimi funkcjonalnościami charakteryzuje się system WMS? 

W zależności od potrzeb firmy i specyfiki wdrożonych już procesów, system WMS może służyć nam w koordynacji różnych działań, które mają miejsce w obrębie magazynu. Najbardziej powszechnymi procesami, które mogą być przedmiotem wsparcia systemu WMS, są:

  • Lokalizacja przesyłek i produktów w magazynie – System na podstawie danych dotyczących przyjęcia towaru jest w stanie w efektywny sposób wskazać najbardziej optymalne miejsce jego składowania. To z kolei niesamowicie ułatwia potencjalne szukanie każdego rodzaju towaru, bez względu na wolumen zatowarowania oraz rozmiary magazynu. 
  • Przyjmowanie towaru do magazynu – Oprogramowanie WMS w sprawny sposób koordynuje proces przyjmowania towaru. Za jego pośrednictwem możemy dokonać sprawnej weryfikacji zgodności towaru z opisem, zarówno pod względem jakościowym oraz ilościowym. Na podstawie charakterystyki towaru otrzymamy rekomendację dotyczącą składowania typu towaru.
  • Wysyłka towaru – WMS pozwala w procesie zarządzania wysyłkami towaru – grupowanie zamówień, generowanie prawidłowych etykiet, koordynacja załadunku oraz kontrola jakościowa i ilościowa wysyłanych produktów. 

Ile kosztuje system WMS?

     W zależności od naszych potrzeb, systemy WMS możemy zakupić w formie dedykowanego naszej firmie produktu, lub skorzystać z gotowego produktu, który jest udostępniany w ramach opłaty abonamentowej. Pierwszy wariant będzie w pełni dopasowany do wszystkich elementów procesu magazynowego, jaki jest realizowany w naszej firmie. Tego typu rozwiązanie zapewni ogromny komfort, wygodę i zwiększenie efektywności procesów, jednak jest to relatywnie drogie rozwiązanie. Skorzystanie z gotowego oprogramowania jest znacznie tańszą inwestycją, jednak istnieje ryzyko niepokrycia wszystkich elementów procesu, które realizowane są w naszej firmie. Decyzja dotycząca wyboru konkretnego produktu musi być wyważona, pod względem relacji kosztów do planowanego efektu wdrożenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *