Bez kategorii

Etapy wdrożenia systemu WMS

Kontystka magazynowa – kto jeszcze pamięta jaka praca kryje się pod tą nazwą?
Z pewnością starsze pokolenie pracujące jeszcze w czasach minionej epoki, pamięta jak wyglądała praca w magazynie. Kontystka, najczęściej była nią kobietą w zwyczajowo męskiej obsadzie magazynu. Jej praca była najżmudniejszym zajęciem, polegającym na ręcznym uzupełnianiu kartotek magazynowych, nanosząc każdy „ruch” znajdujących się w magazynie produktów. W dużych magazynach gdzie ruch był non stop była to naprawdę ciężka i odpowiedzialna praca.
Zmiana przyszła wraz z pojawieniem się magazynów wysokiego składowania. Tu już do sprawnej obsługi potrzebny był komputer i odpowiednie oprogramowanie. Cały system obsługi ulegał ciągłej modernizacji i udoskonalaniu.
Dziś magazyny mają do dyspozycji system WMS.

Etapy wdrożenia systemu WMS
Etapy wdrożenia systemu WMS

Co to jest system WMS?

Warehouse Management System w skrócie – WMS, tak w języku angielskim brzmi nazwa „magazynowego systemu informatycznego”. WMS jest wysoce wyspecjalizowanym systemem koordynującym całość prac magazynowych. Idealnym rozwiązaniem jest kiedy w przedsiębiorstwie wprowadzony jest równolegle wspierający zarządzanie system ERP. Oba systemy zazwyczaj są tak opracowane, że nadzorująca prace przedsiębiorstwa kadra zarządzająca, ma bezpośredni dostęp do informacji o majątku zgromadzonym w zasobach magazynowych. Dotyczy to nie tylko surowców, półproduktów itp., ale na bieżąco uzupełniane są informacje dotyczące gotowych produktów, aż do czasu opuszczenia ich z przedsiębiorstwa.
Oczywiście system WMS + ERP ma zastosowanie w rożnych działach gospodarki i idealnie sprawdza się w magazynach dystrybucyjnych, zapewniając bezpośrednią kontrolę nad logistyką.

Przeczytaj również kolejny artykuł: Kody kreskowe w systemie WMS

Etapy wdrożenia systemu WMS

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego systemu WMS, kadra zarządzająca przedsiębiorstwem powinna dobrze się zastanowić jaki system będzie dla ich firmy optymalny. Taka decyzja powinna być także przekonsultowana z najbardziej zainteresowanymi, czyli całą kadrą magazynową. Kierownik magazynu powinien przedstawić swoje oczekiwania odnośnie działania systemu. Nikt nie wie lepiej niż on co w dotychczasowej gospodarce magazynowej sprawia mu największe problemy. Kolejną grupą osób biorących udział w takiej konsultacji powinni być pracownicy magazynowi, gdyż bardzo często to ich uwagi i oczekiwania są najbardziej cennymi informacjami. Sprawne działanie pracowników na samym dole drabinki logistycznej w firmie ma bezpośredni wpływ na jakoś funkcjonowania firmy. Pomyłka magazynowa w istotny sposób może spowolnić cały proces produkcyjny jak i dystrybucyjny.
Dlatego prace przygotowawcze należy dobrze przemyśleć, a najlepiej kiedy zostaną podzielone na poszczególne etapy wdrożenia systemu WMS.

Zobacz również jakie są korzyści wdrożenia systemy WMS

Jak wygląda wdrożenie systemu WMS?

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o wdrożeniu systemu WMS jest określenie potrzeb jakim ma służyć system.
Po etapie konsultacji dostarczyciel systemu powinien wstępnie zapoznać użytkowników z istotą działania całego systemu.
Następnym krokiem jest próbne zademonstrowanie działania systemu. Na tym etapie każdy z użytkowników ma możliwość zgłosić swoje uwagi.
Kolejnym krokiem zazwyczaj jest uzupełnienie systemu w oparciu o wniesione uwagi.
W kolejnym etapie, system należy zintegrować z systemem informatycznym działającym w firmie.
Po uporaniu się z instalacją systemu, każda osoba mająca do niego dostęp wymaga przeszkolenia w zakresie działania systemu na danym stanowisku, oraz zapoznania z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania systemu WMS.

Wdrożenie systemu WMS – etap testowy

Zanim cały system zostanie ostatecznie wdrożony należy uruchomić etap testowy. Czas testów jest ostatnim terminem na dokonywanie ewentualnych zmian czy poprawek.
Końcowym etapem jest wprowadzenie danych do systemu. Jest to bardzo ważny etap, wymagający odpowiedniego oznakowania wszystkiego co znajduje się w zasobach magazynowych. System musi posiadać zdolność odczytu i rozpoznania oznakowanych składowych tworzących zawartość magazynu.
Jeśli w zainteresowanej firmie działa jakiś system zarządzania magazynem, wprowadzając nowy w oparciu o system WMS, możliwe jest przeniesienie i wprowadzenie danych z dotychczas używanego systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *