Bez kategorii

Co to jest system WMS

     W wielu branżach odpowiednia logistyka i efektywne zarządzanie procesami biznesowymi jest kluczem do zdobycia odpowiedniej przewagi konkurencyjnej na rynku. Co ciekawe, nie mowa tu jedynie o procesach sprzedaży, finansów, ale też procesach produkcyjnych czy magazynowych. To właśnie procesy magazynowe grają bardzo dużą rolę w wielu branżach, dlatego istotne jest, by zarządzanie nimi odbywało się w sposób efektywny. Na szczęście rozwój nowoczesnych technologii przyniósł nam rozwiązanie w postaci Warehouse Management System (WMS). Czy dokładnie jest WMS? Jakie jest zastosowanie tego narzędzia? Jakimi funkcjonalnościami charakteryzuje się system zarządzania operacjami magazynowymi?

Co to jest system WMS
Co to jest system WMS

Co to jest system WMS?

Warehouse Management System to zintegrowane oprogramowanie informatyczne, którego główną funkcjonalnością jest efektywne zarządzanie wszystkimi procesami i operacjami magazynowymi, jakie pojawiają się w obrębie przedsiębiorstwa. W zależności od potrzeb firmy, jej rozmiarów oraz specyfiki działalności, WMS może charakteryzować się nieco inną mechaniką działania. WMS to oprogramowanie, które obsługiwane jest z poziomu intuicyjnego panelu użytkownika, który możemy zainstalować na tablecie, w komputerze lub na specjalnych, dedykowanych temu urządzeniach. Wiele osób może porównać system WMS do innych często spotykanych systemów informatycznych spotykanych w przedsiębiorstwie. Jednak WMS różni się tym, że skupia się jedynie na obszarze zarządzania i optymalizacji procesów magazynowych. 

Przekonaj się jakie są cechy dobrego systemu WMS

Jakie jest zastosowanie systemów WMS?

Powierzchnie magazynowe występują powszechnie w wielu branżach z gałęzi produkcji, handlu, dystrybucji czy logistyki. Bez względu na to WMS może okazać się nieocenionym wsparcie, które umożliwi znacznie wydajniejsze działanie całego działu. WMS może zostać wykorzystany w każdej firmie, która planuje zoptymalizować procesy magazynowe. Co więcej, w wielu przypadkach system WMS może być z powodzeniem zintegrowany z innymi systemami dostępnymi w firmie, jak CMS, ERP czy MES. Dzięki takiemu zabiegowi nasze przedsiębiorstwo ma dostęp do jednego dużego organizmu, w którym jednorodny przepływ danych znacznie zwiększa efektywność działania i prowadzi do jednoznacznych wniosków umożliwiających podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych. 

Czy zadaniem WMS jest jedynie zoptymalizowanie pracy jednego magazynu?

 Czy zadaniem WMS jest jedynie zoptymalizowanie pracy jednego magazynu? Niekoniecznie. W zależności od skali działalności, system zarządzania operacjami magazynowymi może zostać wdrożony w ramach kilku magazynów, które rozsiane są w różnych miejscach kraju czy Europy. To pozwoli na bardzo efektywne zarządzanie zasobami i procesami magazynowymi w skali całego przedsiębiorstwa. 

Zobacz jakie są etapy wdrożenia systemu WMS

Jakie są najpopularniejsze funkcjonalności systemu WMS?

WMS pozwala na zarządzanie wieloma procesami, które mają miejsce w magazynie, Są to między innymi procesy kontroli stanów magazynowych, procesy wysłania towaru do klientów, proces przyjmowania towaru do magazynu czy cykliczna inwentaryzacja stanów magazynowych. Te wszystkie procesy wykonywane oddzielnie mogą wprowadzić chaos, wąskie gardła i przestoje w realizacji procesów. System WMS usprawni je wszystkie i integruje, czego efektem będzie sprawnie zarządzany magazyn. 

Sprawdź jak wybrać system WMS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *